Zespół Szkół Ogólnokształcących
w Strzelinie
Liceum Ogólnokształcące im Marii Skłodowskiej-Curie
Gimnazjum Dwujęzyczne
Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.

Maria Skłodowska-Curie
We wrześniu br. powołaliśmy w naszej szkole Szkolny Klub Przedsiębiorczości. Pracę Klubu koordynuje p. Małgorzata Bodak - nauczyciel podstaw przedsiębiorczości oraz innowacji „w świecie prawa”. Podejmujemy działania proponowane przez Narodowy Bank Polski oraz Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości będących organizatorami Klubu. Praca SKP opiera się także na planowaniu i realizowaniu własnych projektów edukacyjnych w zakresie przedsiębiorczości oraz edukacji ekonomicznej i finansowej. Działania oraz projekty Szkolnych Klubów ogłaszane są na stronie internetowej www.nbportal.pl w zakładce Szkolny Nbportal.pl - IMPULS lub Centrum ucznia. W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprosiła uczniów, nauczycieli, instytucje i przedsiębiorców do udziału w projekcie "Otwarta firma". Dla przedsiębiorstwa to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym. Szkoła otrzymała zaś możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjnej o ciekawe zajęcia, przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy.


Szkolny Klub Przedsiębiorczości to okazja by:
•poznać podstawy biznesu
•rozwijać własną przedsiębiorczość
•zdobywać wiedzę z atrakcyjnych źródeł
•brać udział w ogólnopolskich konkursach
•zdobywać cenne nagrody
•być obecnym na interesujących spotkaniach


Obecnie w związku z trwającym Światowym Tygodniem Przedsiębiorczości (14-18 listopad 2016 r) realizujemy projekt „Otwarta Firma” pogłębiając naszą wiedzę prawno-ekonomiczną.

Wśród korzyści płynących z realizacji projektu można wymienić:
•umożliwienie młodzieży bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem biznesu,
•przybliżanie zasad jego funkcjonowania,
•pomoc uczniom w weryfikacji ich wyobrażenia na temat funkcjonowania firmy,
•realizacja zadań szkoły w zakresie przygotowania uczniów do wejścia na rynek pracy,
•kształtowanie aktywnego stosunku uczniów do życia i kariery zawodowej.
Koordynator Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości serdecznie dziękuje przedstawicielom firm i instytucji, które biorą udział w szkolnych obchodach ŚTP.
Jesteśmy wdzięczni za zaangażowanie, życzliwość i wszechstronną pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

Relacje naszych uczestników ze spotkań:

W dniu 18.11.2016r. uczniowie klasy II b Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej- Curie zgromadzili się w Starostwie Powiatowym w Strzelinie, aby wziąć udział w spotkaniu z panią Agatą Rudnicką - Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta. Tematem spotkania były profilaktyczne przykłady korzystania z praw konsumenta, a także procedury składania reklamacji. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych i przydatnych rzeczy, między innymi kto i na jakich zasadach rozstrzyga spory konsumenckie. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Po przemowie pani Agaty i obejrzeniu prezentacji uczniowie zadawali pytania, które ich nurtowały. Dla wszystkich przewidziane były upominki. Około godziny 12 klasa wróciła na zajęcia, wzbogacona o cenną wiedzę.
Sara Lecyk
Niebawem, bo już 1 grudnia br. bierzemy udział w XII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości pod hasłem „Przywództwo w biznesie”. Życzymy wszystkim uczestnikom powodzenia i „połamania piór”. Trzymamy kciuki.
Dnia 21 listopada 2016 roku , klasa 2b wraz z panią Małgorzatą Bodak udała się do siedziby firmy TECE mieszczącej się w Strzelinie, przy ulicy Wrocławskiej 61.

Dla gości został przygotowany drobny poczęstunek, po którym udaliśmy się na zajęcia. Zostały one przeprowadzone przez wicedyrektora handlowego, pana Krzysztofa Kaczmarka, który opowiadał o początkach firmy, a także o jej działalności. Przedsiębiorstwo TECE jest producentem i dystrybutorem wysokojakościowych produktów w zakresie techniki grzewczej.

Posiada dwie fabryki TPS i MPC. W strzelińskich fabrykach produkowane są min. stelaże podtynkowe, spłuczki, registry i rury wielowarstwowe. Uczniowie mogli zobaczyć nawet mechanizm działania spłuczki.

Następnie młodzież musiała wykonać zadanie, które przygotował dla nich pan Kaczmarek. Praca polegała na wymyśleniu  biznesu, którego działalność chcemy rozpocząć, a także na rozplanowaniu

budżetu w tym celu. Wszyscy bardzo dobrze uporali się z tym zadaniem.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni, gdyż spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i w dobrych humorach wróciliśmy na lekcje.
Aleksandra Onyszkiewicz kl.2b
kliknij aby zobaczyć zdjęcia ze szkolenia w TECE
  W  dniu 21.11.2016 r. o godz. 9.00  uczniowie klasy II "B" Liceum Ogólnokształcącego w Strzelinie spotkali się z V-ce Dyrektorem Handlowym firmy TECE w Strzelinie - Panem Krzysztofem Kaczmarkiem na terenie firmy. Spotkanie rozpoczął Pan Dyrektor, który na samym początku zaprosił nas na poczęstunek, a następnie do sali konferencyjnej, gdzie opowiedział nam  w jaki sposób  została założona fabryka, czym się zajmuje i jakie ma osiągnięcia na rynku międzynarodowym.

      Następnie zaproponowano nam dobranie się w zespoły 6-osobowe, których zadaniem było  między innymi  wskazanie, co naszym zdaniem  jest kluczowe przy założeniu firmy  i w jaki sposób należy pozyskać pieniądze na ten cel. Po wspólnych ustaleniach, przedstawiciel każdej grupy podał do publicznej wiadomości najważniejsze propozycje.  Powyższe zadanie miało nam pomóc i być przydatne przy ewantualnym założeniu przez nas firmy w przyszłości.

     Powierzone zadanie oceniam bardzo pozytwnie i kreatywnie, a uwagi i sugestie wskazne przez Pana dyrektora jako  pomocne.

     Spotkanie zakończyło się ok. godz. 11.30. Przedstwiciele klasy podziękowali Dyrekcji  za zaproszenie i zaproponowaliśmy  wspólne zdjęcie na pamiątkę.

Wiktoria Pater, uczennica klasy II"B"

kliknij aby zobaczyć zdjęcia ze spotkania z panią Agatą Rudnicką  -  RZECZNIKIEM PRAW KONSUMENTA
Dnia 30 listopada 2016r uczniowie klasy II b, a także klasa I a i I b spotkały się z przedstawicielami oddziału banku PKOBP, w ramach projektu "OTWARTA FIRMA - BIZNES PRZY TABLICY". W tematykę spotkania wprowadzili uczniów Pan Łukasz Zabielski i Pani Kamila Sawicz-Woźniak.