Zespół Szkół Ogólnokształcących
w Strzelinie
Liceum Ogólnokształcące im Marii Skłodowskiej-Curie
Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.

Maria Skłodowska-Curie
© Bartosz Kudła  2012-2024
W dniu 20 maja 2013 roku 13-osobowa grupa uczniów klasy II a biorąca udział w projekcie pod nazwą Młody Chemik Eksperymentuje na Politechnice Wrocławskiej wyjechała na wycieczkę dydaktyczną do Świerka pod Warszawą, gdzie, w nagrodę za osiąganie bardzo dobrych wyników w nauce podczas prowadzonych na Politechnice zajęć, mieli szansę zobaczyć i zwiedzić National Centre for Nuclear Research -  Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Oto ich relacja z tego niecodziennego wydarzenia.
W poniedzia
łek, 20 maja, wyruszyliśmy autokarem ze stacji Wrocław Nadodrze o godzinie 15:00. Razem z nami jechały także grupy z Gimnazjum w Porajowie, Gimnazjum w Bogatyni, Gimnazjum Sióstr Salezjanek we Wrocławiu, Gimnazjum nr 5 w Głogowie oraz Gimnazjum nr 7 we Wrocławiu, a także z Liceum Ogólnokształcącego w Zgorzelcu. Warto nadmienić, że łącznie z organizatorami, nauczycielami z niektórych szkół oraz doktorantami Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, cała grupa liczyła 44 osoby, z których aż 13 to uczniowie naszej szkoły (prawo do uczestniczenia w wycieczce otrzymało aż 17 osób  z naszego Liceum, ale 4 osoby z przyczyn osobistych nie mogły w niej uczestniczyć). Po przywitaniu oraz sprawdzeniu listy obecności organizatorzy Pani Magister Krystyna Gans Przewodnicząca Sekcji Dydaktyki Chemii Polskiego Towarzystwa Chemicznego Oddziału Wrocławskiego oraz Pan Doktor Inżynier Tomasz Chmielewski Kierownik Projektu Edukacyjnego Młody Chemik Eksperymentuje zapoznali wszystkich z programem wyjazdu oraz zaznaczyli, że możliwość brania udziału w oglądaniu miejsca do którego zmierzamy mają tylko nieliczne osoby.
Droga mija
ła spokojnie, pogoda sprzyjała podróży, a przystanki pozwalały na rozprostowanie kości. Czas spędzony w autobusie przyczynił się także do integracji pomiędzy uczestnikami. Na miejsce noclegu, czyli do Ośrodka Szkoleniowo Wypoczynkowego „Śródborowianka w Otwocku dotarliśmy po godzinie 22:00. Po rozpakowaniu i zakwaterowaniu zmęczeni podróżą poszliśmy spać, nad ranem. ;)
Budziki wtorkowego poranka rozdzwoni
ły się o godzinie 7:00. Po pysznym śniadaniu wyruszyliśmy do celu naszej wycieczki Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku, 35 kilometrów  na południowy wchód od Warszawy. Na miejscu każdy z nas otrzymał plakietkę z napisem VISITOR,  która uprawniała nas do pobytu na terenie Centrum. Na początku czekała na naszą licealną grupę wiekową wizyta w sercu Centrum w reaktorze jądrowym MARIA. Przed wejściem do budynku, w którym się on znajduje czekało na nas kolejne zabezpieczenie, mianowicie otrzymaliśmy metalową plakietkę, której przyłożenie do czytnika pozwalało na przekroczenie progu budynku. Następnie po założeniu obuwia ochronnego i białych fartuchów musieliśmy przejść kontrolę dozymetryczną, która sprawdzała, czy nie jesteśmy wewnętrznie skażeni (podobna kontrola była wykonywana przed opuszczeniem budynku). Po wejściu do budynku reaktora usłyszeliśmy krótką historię o nim, jego działaniu i wykorzystaniu. Niestety reaktor w dniu wizyty nie był włączony, co nie znaczy, że nie zrobił na nas wszystkich ogromnego wrażenia. Następnie udaliśmy się na wykład o promieniotwórczości i energetyce jądrowej. I tu czekała na nas, jak się okazało, wspaniała kobieta Pani Profesor Ewa Droste (obecna na zdjęciach). Doskonale przeprowadziła wykład przedstawiając w młodzieżowym języku problemy związane z energetyką jądrową i promieniowaniem X, gamma oraz promieniowaniem jonizującym. Jeszcze nigdy nie wdzieliśmy osoby z tak wielką pasją do chemii! Spotkanie z Panią Ewą było dla nas wszystkich wspaniałym przeżyciem.
Po opuszczeniu Narodowego Centrum Bada
ń Jądrowych wróciliśmy do Otwocka, gdzie czekał na nas pyszny obiad. Po zjedzeniu posiłku o godzinie 14:30,  wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy w podróż powrotną do Wrocławia przez połowę podróży autobus kąpał się w strugach deszczu, a przez drugą połowę w promieniach słońca. Pod koniec widok dwóch nakładających się na siebie tęcz przyprawił nas o niezapomniane  wrażenia i pewność, że nigdy nie zapomnimy tego niepowtarzalnego wyjazdu, za który baaaardzo dziękujemy!
warsz2a (1)m warsz2a (2)m warsz2a (3)m
warsz2a (4)m warsz2a (5)m warsz2a (6)m
warsz2a (7)m warsz2a (8)m warsz2a (9)m
warsz2a (10)m warsz2a (11)n warsz2a (12)m